PROJEKTY

Škola pro demokracii (ŽÁKOVSKÝ PARLAMENT) 

V síti "Škola pro demokracii" je nyní 137 škol. Mezi nimi je 24 škol, které fungují ve svých krajích jako konzultační centra. Poskytují ostatním školám inspiraci, sdílí praktické zkušenosti s přijímáním odpovědnosti u dětí. Pomáhají rozvíjet na školách občanské vzdělávání a vést děti ke zdravému seberozvoji a osobní zralosti. Proč je třeba je podpořit?

Jsou našimi hlavními partnery a nabízí podporu pedagogům v oblasti práce s žákovským parlamentem. Každoročně pořádají konference pro ostatní školy, v rámci kterých parlamenťáci navzájem sdílejí své zkušenosti. Ročně se na podobných akcích sejde více jak 700 dětí z osmdesáti škol.

Konzultační centra nabízí:

  • odborné metodické materiály zdarma,
  • konzultace, sdílení know-how a zkušeností,
  • účast na krajských setkáních škol
  • exkurze pro celý žákovský parlament,
  • plánování společných projektů.

Za jejich dlouholetou snahu a úsilí bychom je rádi odměnili nejen slovy díků. Jsme rádi, že jsme jejich partnery a zveme vás, abyste se hrdými partnery stali i vy.

Rozezvučte svými příspěvky konzultační centra, ať jsou slyšet po celém kraji!

Vybrané dary budou použity na rozvoj konzultačních center ve třinácti krajích. Umožní nám oslovit další školy a podpořit několik stovek dalších dětí.


Školní projekt (mléko + ovoce do škol) 

Školní projekt (mléko + ovoce do škol)

Spojení projektů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol pod společný projekt s názvem ŠKOLNÍ PROJEKT schválila vláda 8.3.2017. Vládní nařízení č. 74/2017 Sb. je platné od 15.3.2017 a zavádí změny pro školní rok 2017/2018
Od září 2017 budou děti dostávat vedle ovoce a zeleniny nově také mléko a mléčné výrobky. Novinkou je, že na veškeré dotované produkty budou mít NOVĚ nárok všechny děti základních škol, tzn. 1 .-.9. ročníků včetně přípravných tříd. ZDARMA bude nadále ovoce, zelenina, ovocné šťávy, ovocné pyré, NOVĚ ZDARMA také neochucené mléko a neochucené mléčné výrobky (např. jogurt, sýr, tvaroh). Výdej neochucených mléčných výrobků bude velmi zjednodušený, odpadá evidence o výdeji, výběr peněz a podobně, výdej těchto produktů bude stejně jednoduchý, jako výdej ovoce a zeleniny.


Obědy pro děti  

Obědy pro děti

Projekt Obědy pro děti je jedním z projektů obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., která pomáhá ženám (popř. mužům) s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, kterou nedokáží vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů. Detailnější informace o společnosti a jejich dalších projektech naleznete na www.women-for-women.cz.

Projekt byl zahájen paní Ivanou Tykač, ředitelkou WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., dne 12. 9. 2013, a to po odvysílání reportáže v pořadu České televize 168 hod (neděle, 8. 9. 2013) o hladovějících dětech.

Cílem projektu Obědy pro děti je pomoci dětem, které se ocitly v takové životní situaci, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách. Dětem, jejichž situace je dlouhodobá, které nemají vidinu zlepšení situace, a pro které mohou být obědy ve školní jídelně mnohdy jediným, pravidelným teplým jídlem, ač se rodiče tuto situaci snaží řešit.

Pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita. Je tedy nutná úzká a aktivní spolupráce se základními školami. Ředitelé škol, za spolupráce pedagogů, vytipovávají potřebné děti dle své dlouholeté pedagogické praxe. S každou základní školou je řešena žádost individuálně. Děti mají uhrazeny obědy až do konce školního roku. Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky.

Projekt Obědy pro děti není „pouze o jídle“, ale pomáhá dětem ve dvou důležitých aspektech.

  1. Stravování ve školních jídelnách zajišťuje dětem pravidelnou, vyváženou a teplou stravu.
  2. Ovšem je také důležité, že pokud dítě nechodí na obědy do školní jídelny z finančních důvodů, bývá vyčleněno z kolektivu svých spolužáků.

Projekt Sdílené dílny:

Ve spolupráci se SPŠS ve Valašském Meziříčí docházejí naši žáci do dílen na Vrbenské ulici, kde pod odborným dohledem mistra odborného výcviku pracují chlapci VIII. ročníku naší školy, a také žáci V. až IX. třídy jednou měsíčně zde realizují pracovní dopoledne.

 


Projekt OP JAK

operační program Jan Amos Komenský

SPOLEČNÉ VZDĚLÁVÁNÍ IV

Od 1. 9. 2023 realizujeme výše zmíněný projekt ze šablon, ve kterém realizujeme šablonu školní asistent. Projekt bude ukončen k 31.8.2025.          

REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU:    CZ.02.02.XX/00/22_002/0006669


Šachy do škol 

Šachy do škol

Tento projekt je realizován formou šachového kroužku. Žáci jsou rozděleni do dvou skupin podle výkonnosti.

Počet žáků během minulého školního roku byl stabilní, a to i přesto, že se nekonal ani jeden šachový turnaj, především 1.Vasto Tour, kterého se žáci dříve pravidelně účastnili.

 Hodně využíváme šachový program na počítači, kde si žáci mohou nastavit sobě odpovídající úroveň. Dále výuku na počítačích střídáme s šachovými partiemi nad šachovnicí mezi žáky navzájem. Žáci si mezi sebou vyměňují rady a zkušenosti a často zkušenější hráči pomáhají začátečníkům s některými tahy. Zaujetí pro hru šachy bývá vidět i o přestávkách, když ve třídě nebo ve školním klubu a družině mezi sebou hrají spolužáci.

Často také využíváme webovou stránku Lichess, která nabízí mnohé užitečné rady a cvičení pro trénování šachu.

Věříme, že se situace v příštím školním roce zlepší a znovu se rozjedou i nějaké šachové turnaje.

Projekt Šachy do škol vznikl v České republice za podpory Šachového svazu ČR v roce 2013, který k jeho rozjezdu využil dotace MŠMT na sportovní činnost. Cílem projektu je podpořit zavedení šachu do vyučování na základních a středních školách.

Šachy jsou součástí osnov ve více než 30 zemích a na základě řady studií přijal v roce 2012 Evropský Parlament deklaraci, ve které doporučuje zavedení šachů do vzdělávacích systémů v členských státech EU. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že šachy dokáží v dětech všestranným způsobem rozvíjet nejen myšlení, ale také osobnost a sociální dovednosti. Vše se děje hravou formou, která je zvláště vhodná pro malé děti.

Cílem projektu není výchova šachových mistrů, ale chceme dětem nabídnout již v raném věku možnost, aby pomocí hry všestranně rozvíjely své mentální schopnosti, které se jim budou hodit nejen během školní docházky, ale i v dalším životě.

Na této stránce se dozvíte další informace o tomto projektu nebo můžete přejít na webové stránky Šachy do škol.