O škole

ZŠ Salvátor je jedinou církevní ZŠ nejen v našem městě, ale i v celém vsetínském okrese. Je křesťansky orientovaná a jejím zřizovatelem je Arcibiskupství olomoucké. V současnosti tvoříme úplnou základní školu s devíti ročníky (po jedné třídě v každém ročníku). Děti na naší škole pocházejí většinou z křesťanských rodin nebo i z rodin nevěřících, které jsou ke křesťanství tolerantní. Náboženské přesvědčení není podmínkou pro zápis na naši školu. V průběhu školní docházky vedeme děti k úctě, lásce k vlasti a k jejím křesťanským kořenům, k přírodě a ke zdravé toleranci vůči okolí. Naše škola vyučuje podle školního vzdělávacího programu Naděje a její ŠVP je doplněný o Duchovní rozměr. Během školního roku slavíme s dětmi křesťanské svátky a prožíváme s nimi události církevního roku. Učitelé na naší škole mají povětšinu dlouholetou praxi. Počty žáků ve třídách se mění, jsou ročníky silnější, kdy je ve třídě maximum = 30 žáků, některé třídy jsou méně početné. Celkový počet se pohybuje kolem 200 žáků.

Naše církevní škola vznikla v roce 1994 z iniciativy několika katolických aktivistů a jejich rodin. Původně začínala se třemi třídami a třemi kmenovými učiteli v pronajatých prostorách na ZŠ Křižná. Školní rok 1996/97 začal již v nové střešní vestavbě v areálu ZŠ Vyhlídka – Králova 380, která se z prozatímního zázemí stala trvalým a kde škola, byť s minimální možností rozvoje z prostorových důvodů vydržela přes 25 let. Možná tomu málokdo věřil, že si škola za roky fungování postupně vybojuje pevnou pozici mezi valašskomeziříčskými základními školami. Na tom mají zásluhu mimo jiné i rodiče našich žáků, místní farnost i příznivci z Valašského Meziříčí a okolí, kteří nám přispívají svou důvěrou, pomocí, nebo modlitbou. Od školního roku 2023/2024 jsme přestěhováni do zrekonstruované budovy bývalého stavebního učiliště na ulici Komenského. Celá rekonstrukce budovy od prvního nápadu a jednání se zřizovatelem školy, následného odkupu budovy od Krajského úřadu Zlín, až po přestavbu byla dílem iniciativy farníků. Bylo to náročné dílo, a to nejen příprava projektu, ale taky zvládnutí žádosti o dotace, na kterou jsme s pomocí Boží dosáhli, až po průběh přestavby. Byl to nespočet hodin času a dobrovolnických prací a brigád, bez kterých by se to dílo nemohlo podařit. Jmenujme tahouny a pilíře celé akce: Ladislav Denk, Evžen Hlavica, Miloš Skýpala, Michal Perutka, Hynek Vančura, Jiří Lev a ředitel školy Hynek Mikušek. Nové prostory, kde máme i odborné pracovny a výdejnu stravy byly krásným dárkem škole k jejímu 30. výročí.

Název Salvátor (Spasitel) byl zvolen v souvislosti s tradicí řádu salvatoriánů, kteří v minulosti ve Valašském Meziříčí působili ve svém klášteře (současná budova Domova se zvláštním režimem, který patří Diakonii. Náboženské přesvědčení není podmínkou ani překážkou k přijetí na naši školu. Školné se na naší škole neplatí. V předmětu Osobnostní výchova jsou zakomponovány kapitoly z výchovy občanské, rodinné i etické. K volitelným předmětům patří Užité výtvarné činnosti a Náboženství na 1. stupni, Německý jazyk, Ruský jazyk a Technické kreslení na 2. stupni. Po vyučování mohou děti navštěvovat kroužky podle aktuální nabídky ze začátku školního roku – např. kytarový, šachový, psaní všemi deseti, sportovní hry, dílnička, stolní tenis, zapálený čtenář, počítačový kroužek apod. Škola je zapojena do několika projektů: Obědů pro děti, Šachy do škol, Mléko do škol, Ovoce a zelenina do škol a do projektů tzv. Šablon. Ve škole se věnujeme také žákům se speciálními vzdělávacími potřebami a žákům nadaným. Celoroční spolupráce mezi VI. a I. třídou (patronát), která potom pokračuje i v dalších ročnících, je pěknou tradicí.  Školním kaplanem je farář farnosti Valašské Meziříčí. K pravidelným akcím patří návštěva bohoslužeb a pobožností (zahájení a zakončení školního roku, Slavnost všech svatých, roráty, Slavnost Zjevení Páně, Popeleční středa, křížová cesta, Slavnost sv. Josefa, Slavnost Nanebevstoupení Páně). Společně se všichni modlíme každé pondělí před vyučováním, pořádáme pouť celé školy, drakiádu, mikulášskou nadílku, adventní besídky, Živý betlém na náměstí, karneval, dny v přírodě, exkurze, výlety, vystoupení dětí při různých příležitostech, účastníme se soutěží a olympiád. Na škole úspěšně pracuje žákovský parlament. Škola pečuje o úzkou spolupráci s farností Valašské Meziříčí, olomouckým arcibiskupstvím, Charitou a dalšími organizacemi.