Den čokolády
V pátek 13. září je Mezinárodní den čokolády. Není divu, že si taková pochoutka získala minimálně jednou v roce privilegovaný den pro sebe. Ve škole si každoročně tento den připomínáme a podle možností děti vždy něco čokoládového dostanou. V minulých letech probíhaly např. ochutnávky netradičních čokolád nebo třeba v loni k 30. výročí školy jsme měli dokonce čokoládovou fontánu s ovocem… Letos byli žáci motivováni k vymýšlení rýmů nebo sloganů o čokoládě a byla jsem překvapena, s jakou tvořivostí jsem se setkala! V každé třídě děti něco vymyslely za třídu a v některých třídách bylo připraveno i více dětí. Např. „Když čokoládu budeš mít, úsměv ti nikdo nemůže vzít.“ Nebo: „Čoko, čoko, čokoláda …….. (dosaď libovolné dívčí jméno) ji má velmi ráda. Celá třída skanduje: čokoláda ať žije!“ Velmi šikovní byli páťáci, kteří se sloganem vystoupili jako sbor: „Čoko, čoko, čokoláda je lepší než marmeláda. Rád se o ni rozdělím a potom ji s kamarády sním! Mňam!“ Šesťáci taky byli nápadití: „Čoko, čoko, čokoška, je jak velká stonožka. Když si čtvereček dáš, na tváři hned úsměv máš. Když to ale s čokoládou přeženeš, na váze jistě přibereš!“ Další třída vymyslela: „Čokoláda dobrá je, miluju ji, ou, jé, jé!“ Prvňáčci ke svému sloganu: „Den čokolády dneska máme, společně si zamlsáme!“ dokonce nakreslili spoustu krásných obrázků! (Některé budou součástí podzimního vydání školního časopisu Salve.) A co učitelé? „Proti stresu učitelům dávám radu: čokoládu berte na poradu!“ (Autorkou je dcera jedné paní učitelky.) :-))
Sedm zajímavostí o čokoládě
- Největším producentem kakaových bobů je Pobřeží slonoviny v Africe – pochází odtud třetina světových zásob.
- Místo, kde se prodá nejvíc čokolády, je pravděpodobně letiště v Bruselu. Cestující tu nakoupí až 800 tun ročně.
- Čokoláda obsahuje teobromin, který je jedovatý například pro psy. Pro člověka také, ale je nereálné se otrávit: museli byste sníst přes 20 kilogramů čokolády najednou.
- Čokoláda se nemá dávat do lednice, protože když se po vyndání ohřeje na pokojovou teplotu, znehodnocuje se. Ideální je uložit ji v suchu a do teploty okolo 20 °C, aby nezačala měknout.
- Pokud to prý v knihkupectví voní po čokoládě, pak se zvýší prodej kuchařek nebo románů, a to až o 40 %.
- Podle statistik spořádá každá česká domácnost ročně kolem devíti kilogramů čokolády.
- V Česku najdete hned několik muzeí čokolády: v Táboře, Třeboni, Kutné Hoře a několik i v Praze.
Magda Krupová
Zajímavosti jsou převzaty z internetu